Witaj na naszej stronie

L15 - Elementy R, L, c zasilane napięciem sinusoidalnym

 
Rezystor, opornik elektryczny, dwukońcówkowy element elektryczny bierny, którego podstawowym parametrem jest rezystancja, a pozostałe parametry (pojemność i indukcyjność) są nieistotne.

Zadaniem rezystora w obwodzie elektrycznym jest przede wszystkim ustalenie wartości prądu lub podział napięcia (wiąże się to z zamianą w rezystorze energii elektrycznej w ciepło). Składa się z korpusu, części oporowej i pokrycia zabezpieczającego część oporową przed uszkodzeniem.

Moc wydzielona na rezystorze wynosi P=UI=U2/R=I2R, gdzie U i I oznaczają napięcie i natężenie prądu elektrycznego (dla prądu zmiennego są to odpowiednie wartości skuteczne): związek pomiędzy U, I oraz R określa prawo Ohma.

W zależności od rodzaju materiału użytego na część oporową rozróżnia się rezystory: warstwowe (bardzo cienka warstwa z węgla lub metalu naniesiona na rurkę ceramiczną), drutowe (drut ze stopów oporowychnawinięty na rurkę ceramiczną) oraz objętościowe (lity element oporowy, np. węgiel elektrochemiczny, przewodzący prąd całą swoją objętością).

Ze względu na możliwości regulacji dzieli się rezystory na: stałe (których rezystancja została ustalona w czasie produkcji i nie można jej zmienić) oraz nastawne, tzw. potencjometry.

Rezystory nastawne, służące do celów regulacyjnych lub do doboru właściwych warunków pracy obwodu elektrycznego, dzieli się na: rezystory o regulacji ciągłej (np. suwakowe, jedno- i wieloobrotowe) oraz o regulacji skokowej (np. dekadowe).

Specyficzną odmianą rezystorów jest fotoorezystor. Rezystory są szeroko stosowane we wszystkich dziedzinach elektroniki i elektrotechniki.
 
 

Cewka (zwojnica, solenoid, rzadziej induktor) – element elektroniczny bierny.

Cewka składa się z pewnej liczby zwojów przewodnika nawiniętych np. na powierzchni walca (cewka cylindryczna), na powierzchni pierścienia (cewka toroidalna) lub na płaszczyźnie (cewka spiralna lub płaska). Wewnątrz lub na zewnątrz zwojów może znajdować się rdzeń z materiału magnetycznego,diamagnetycznego lub ferromagnetycznego.

 

Kondensator – jest to element elektryczny (elektroniczny), zbudowany z dwóch przewodników (okładek) rozdzielonych dielektrykiem.

Doprowadzenie napięcia do okładek kondensatora powoduje zgromadzenie się na nich ładunku elektrycznego. Po odłączeniu od źródła napięcia, ładunki utrzymują się na okładkach siłami przyciągania elektrostatycznego. Jeżeli kondensator, jako całość, nie jest naelektryzowany to cały ładunek zgromadzony na obu okładkach jest jednakowy co do wartości, ale przeciwnego znaku. Kondensator charakteryzuje pojemnośćokreślająca zdolność kondensatora do gromadzenia ładunku:

 C = \frac Q U

gdzie:

C – pojemność, w faradach
Q – ładunek zgromadzony na jednej okładce, w kulombach
U – napięcie elektryczne między okładkami, w woltach.

Pojemność wyrażana jest w faradach. Jeden farad to bardzo duża jednostka, dlatego w praktyce spotyka się kondensatory o pojemnościach piko-,nano-, mikro- i milifaradów. Odwrotnością pojemności elektrycznej jest elastancja wyrażana w darafach (nie jest to jednostka układu SI).

Plik:Kondensatory-rozne.jpg


 

 

© 2013 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż własną stronę internetową za darmoWebnode